דף הבית >> מאמרים >> הג'יו ג'יטסו ותרומתו לאדם
 
הג'יו ג'יטסו ותרומתו לאדם
 
 
את הג'יו ג'יטסו פיתחו הסמוראים ביפן לפני כ- 2000 שנה. הג'ודו הוא נגזרת של הג'יו ג'יטסו שפותח על ידי פרופסור ג'יגורו קאנו. למתבונן מהצד, במהלך אימון ג'יו ג'יטסו ללא אגרופים ובעיטות נראה שמדובר בג'ודו. נכון, אומנויות אלה אחיות הן. בתחילת המאה הג'ודו והג'יו ג'יטסו  בטכניקת הטלות וטכניקת קרקע היו  אומניות זהות. במהלך המאה האחרונה ולצרכי שיתוף פעולה באולימפיאדת ספורט נדרש מהג'ודו להוריד אלמנטים מסוכנים ביותר, לדוגמא: בריחי רגליים, איסור הטלה לקרקע על ידי בריח או חניקה, איסור לבצע הטלה על ידי תפיסת ראש ואיסור לבצע בריחים על מפרקי הגוף מלבד מפרק המרפק.
אתייחס במאמר זה אל הג'יו ג'יטסו והג'ודו כבעלות אותו משקל.
כמו כן, אציין ואתאר מספר  ערכים ושינויים פיזיולוגים ומנטאליים הנרכשים אצל החניך בלימוד אומנויות אלה.

למידה של הג'יו ג'יטסו מחזקת את האופי ובאותו זמן מפתחת אישיות עדינה. אתה למד טכניקות שנועדו לשבור בחלקיק שנייה תוקף כלשהו ובאותו זמן אתה אחראי לשלומו המלא של בן הזוג שעימו אתה מתאמן, לכן מכבודך לא להשתמש ביכולות הרסניות, דבר זה שלעצמו כמובן מפתח את השליטה העצמית. בלמידה להגן על עצמך בזמן האימון (ביצוע אוקמי- ראה מאמר נפרד) אתה מפתח אינטואיציה, התמודדות במצבי לחץ וגמישות מנטאלית- דברים אלו מביאים אותך למתינות ולשליטה בכל מצב נתון המופיע לפתע בחייך.

 
האימון בג'יו ג'יטסו מטמיע בך צניעות כנה.
לפעמים חניך בתחילת דרכו מרגיש טיפשי מאחר והתנועות נראות קלות בהדגמה, אך בביצוע מגלה דברים אחרים. הקואורדינאציה הנדרשת לביצוע טוב של תרגיל מגיעה לרמה גבוהה לאחר מספר רב של חזרות.
התאום הנדרש בין הגפיים, הרצון, הפחד ואומץ הלב מתאפיין באיכות התרגיל, ציטוט מפי אחד החניכים : " ככל שאני יודע יותר אני מבין כמה מעט אני יודע", דבר זה גורם לצמצום האגו וההתנצחות העצמית, להחליף חוסר סבלנות באורח רוח, שחצנות בצניעות, אגו ריק וגאווה שקרית בתוכן ואנושיות.  
 
פיתוח ושיפור הפיזיולוגיה
אומנות זו מפתחת את כל שרירך בו זמנית, מפתחת את התאום בין חלקי גופך, משפרת את מהירותך, משפרת את גמישותך, את שיווי משקלך, סירקולציות הדם גוברות, חילוף החומרים בגופך עולה ובהתאם לכל אלה תרגיש ותיראה אציל. אכן החניכים מרגישים את השינוי ביציבה ובתנועת גופם ואני כמדריך רואה את השינוי שחל בהם ביחס לעצמם ולסביבה בכלל . אומנות זו תחזק ותשקם חלקים פגועים בגופך ותהפוך את גופך לשלם על ידי חלוקה נכונה של משקל גופך, טונוס (מתח) שריר יציב ומאוזן, איזון המפרקים ויציבותם.
שימו לב: במקביל מתחזקים ומתהדקים האברים הפנימיים של גופך. הכבד, הכליות,בלוטת התריס, הטחול, מערכת הלימפה, הסרעפת והריאות, על ידי כך מערכת החיסון משתפרת, שיקום טוב ומהיר יותר ממיקרו פציעה ופציעה קשה, התמודדות טובה יותר בפני מחלות ויראליות ועוד.
ניתן להבחין בזאת באופן ברור  כאשר חניך נמצא בחגורה לבנה, הוא לא יכול "לקבל" הטלה חזקה ולא חשוב כמה חזקים שריריו! המערכות הפנימיות של גופו נכנסות לשוק! במהלך האימונים ועם הזמן מערכות אלו מתחזקות והוא מקבל כל הטלה, בכל מהירות ועוצמה. לדוגמא: הכבד מחובר לגוף על ידי חמש רצועות, במהלך קבלת הטלה (אוקמי) רצועות אלה מפתחות עמידות לזעזועים,מתחזקות, מייצבות ומהדקות את הכבד לגוף. 
 
כוח המוח - זוהי אומנות הלחימה היחידה שאינך מנצח את יריבך בכאב, על ידי זריקת אגרוף לפניו או בעיטה שתקרע את שריריו, אתה מכניע את יריבך הכנעה מנטאלית, זו הכנעה קשה מאוד. ברגע אחד היכולת הטכנית שבך, הגמישות המחשבתית, התנועתיות הנכונה יובילו לעמדה טקטית טובה יותר מעל יריבך. הינך נועל את גופו והוא יסמן לך שהוא נכנע לפני שמופיע כאב. הינך ערב לשלומו של יריבך, אתה מודע לנזק שאתה עלול לגרום לו ואתה בוחר שלא. דבר זה בונה אמון וידידות, שליטה עצמית ומדכא אלימות.
הג'יו ג'יטסו מפתח חשיבה מרחבית, סדר וארגון. במהלך תרגולת קרבות, מעבר ממצב אחד למשנהו מאסטרטגית הגנה לטקטיקת התקפה – מצב שבו אתה נעול וכמעט מפסיד, בחלקיק שנייה ובנשימה אחרונה הופך את היוצרות ומנצח, מעבר זה מקנה לך השראה, מטמיע בתת הכרתך התמודדות ללא איבוד תקווה ובונה בך מנהיגות.
עדיין כאשר אתה שואף למצוינות, לא מגיע הרגע שבו אתה עוצר בסיפוק עצמי, כל יום הוא אתגר חדש לשיפור ולמידה.
כאשר אתה באימון אתה שוכח מהכל, דמיונך נשבה, אתה נמצא כאן ועכשיו . מדיטציה טהורה זו משרתת את מוחך בשחרור מדאגות ולחצים. 
 
הג'יו ג'יטסו ,איכות החיים והטכניקות מבוססים על הרמוניית היקום.
מדע הג'יו ג'יטסו מתבסס על חוקי היקום, חוקי פיזיקה למיניהם למשל חוק שימור האנרגיה, כוח הכובד ומנופים. אנו למדים לתאם בין גופינו וחוקים אלו כדי שיפעלו למעננו ולא כנגדנו. שימוש וידע בחוקים אלו יכולים להביא בקלות את החלש לשליטה מנטאלית ופיזית  על החזק ממנו. האימונים מטמיעים באופן סמוי את הקי ג'יטסו:
סיגול והטמעת העקרונות. שימוש וידע בחוקים אלו כדי שיפעלו למעננו, מפתח חיים של שלום ושלווה באמצעות שיפור הבריאות, בטחון העצמי,ערנות, תפיסת המציאות הפיזית, יחסים עם בני אדם אחרים והסביבה בכללותה.